میشه اندام جوونی رو در میانسالی هم نگهداشت ؟

میشه اندام جوونی رو در میانسالی هم نگهداشت ؟

پیشگیری از چاقی و زیاد شدن وزن در دوران میانسالی

تغذیه و برنامه غذایی روزانه خود رو بازبینی کنین. شاید ناخواسته کالری بالایی دریافت می کنین. به صورت میانگین اندازه کالری روزانه لازم در سنین میانسالی واسه خانوما ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ و واسه آقایون ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوکالریه. مراقب باشین بیشتر از این مقدار نگیرین، مخصوصا اگه جنب و جوش چندانی هم ندارین. حواستون باشه دیر شام نخورین، وعده غذای شام خود رو قبل از ساعت ۸ شب بذارین. خیلی وقتا مصرف مواد غذایی در طول روز به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. تلاش کنین فاصله بین وعده های اصلی و میان وعده ها بیشتر از ۴-۳ ساعت نباشه. از گوشتای کم چرب و لبنیات کم چرب استفاده کنین و چربیای به درد بخور مانند مغزها و روغنای گیاهی سالم رو در رژیم غذایی خود داشته باشین. در عین حال دقت کنین که همه گروه های غذایی به اندازه کافی در رژیم غذایی شما گذاشته شن. می تونین در این مورد با یه متخصص تغذیه مشورت کنین.

مسئله بعدی فعالیت بدنیه. افراد میانسال به خاطر حفظ سلامت استخوانا، کنترل وزن، کنترل چربیای خون و حفظ سلامت روان باید فعالیت بدنی منظم و همیشگی دارا باشن. به این منظور لازم نیس حتما به باشگاه ورزشی برید و یا ورزشای سنگین انجام بدین. پیاده روی منظم و روزانه بهترین ورزش واسه کنترل وزنه.

میشه اندام دوران جوونی رو در میانسالی هم نگهداشت؟

در میانسالی هدف کاهش چربی بدن و افزایش استواری استخوانا هستش. در آقایون توده بدنی با ۲۵- ۱۸ درصد چربی و دور کمر کمتر از ۹۲ سانتی متر و در خانوما توده بدنی با  ۲۷ – ۲۲ درصد چربی و دور کمر کمتر از ۸۰ سانتی متر مناسبه. تحقیقات نشون دادن که متأسفانه زیاد شدن وزن در میانسالی بیشتر به صورت چربی اضافی در ناحیه شکم ذخیره شده و باعث ایجاد چاقی شکمی می شه. با اینکه با داشتن برنامه غذایی سالم و داشتن فعالیت بدنی منظم میشه اندازه چاقی شکمی رو به کمترین اندازه برسونه اما نباید توقع اندام دوران جوونی رو هم داشت.

سوزوندن ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوکالری در روز به افراد میانسال پیشنهاد می شه یعنی ۳۵ تا ۴۵ دقیقه فعالیت بدنی در روز.

مطالب در رابطه :

راز جوونی و تناسب اندام ژاپنیا در چیه ؟…

۳ اصل ساده واسه رسیدن به تناسب اندام

راز تناسب اندام یه زن بعد از ۱۲ بار زایمون !!!…

۱۶ پیشنهاد علمی واسه کاهش وزن و تناسب اندام…

اثر نیم ساعت کمبود خواب روزانه بر تناسب اندام…

.

منبع : ۷ganj.org