: میشه سردرد رو بدون مصرف قرص مسکن درمان کرد ؟

: سردرد از عوامل عذاب دهنده س که میتونه کم کم آدم رو از پای دربیاورد( سردردهای دراز مدت).با مراجعه به دکتر یا قرص مسکن میشه سردرد رو درمان کرد،اما میدونستین بدون قرص مسکن هم میشه سردرد رو درمان و رفع کرد؟بله همینطوره،در ادامه در این مورد بیشتر اطلاعات به دست میارین.

یکی از عارضه های شایعی که بیشتر آدمها با اون دست و پنجه نرم کردن سردرده، آسیب ای که به دلیلای زیادی در هر فرد به وجود میاد که شاید از اون بی اطلاع باشیم . اگه میشه با رعایت کردن نکاتی بسیار ساده از این آسیب رهایی یافت.

تا حالا چندبار اتفاق افتاده که بی دلیل، بدون اینکه دچار آبریزش بینی، تب، سرفه و دیگه علامتای سرماخوردگی یا زکام شده باشین، سردرد امان تون رو بریده باشه؟ سردردی که معمولا از ناحیه بالای ابروها شروع شده و بعد از درگیرکردن تموم یا یه تیکه از سر، به گردن می رسه و شدت اون به حدیه که می خوایم سر از تن جدا کنیم و راحت بشیم!

برخلاف سردرد میگرنی یا سردرد به وجود اومده به وسیله دچار شدن به بیماریایی مانند سرماخوردگی و… سردرد به وجود اومده به وسیله عصبانیت، اضطراب و استرس، بدون پیش آگاهی قبلی شروع می شه. احتیاجی نیس واسه شروع این سردرد، چندلحظه قبل عصبانی شده و یا همین حالا روی موضوعی که نگرانی ماست، تمرکز کنیم.

سردرد بی خبر و بدون هیچ پیش آگاهی ای میاد. این سردرد معمولا از ناحیه بالای پیشونی شروع و بعد از درگیرکردن سر، به سمت گردن منشعب شده و اینطوری همه ناحیه سر و گردن رو درگیر می کنه. بعضی وقتا حالتی از گیجی و منگی هم همراه اون هستش.

بعضی وقتا سردرد به حدی پیشرفت می کنه که اصطلاحا مریض می خواد سر از بدنش جدا کنه! این سردرد، یه جور از شکلای جور واجور بیماریای «روان تنی» است. این سردرد بعضی وقتا همراه با کمی بی حسی بعضی از اعضای نزدیک به سر مانند دست یا انتشار درد به کتف و دستا هم دیده می شه. این علامتا مثل سردرد میگرنیه، اما فرقش اینه که بی حسی در اون دیده نشده و از طرفی همونجوریکه گفته شد، بدون پیش آگهیه. اما در سردرد میگرنی، معمولا نیم ساعت قبل از شروع سردرد، پیش آگهیا شروع می شن.

مصرف قرصای مسکن

طبیعیه که شیرجه به سمت جعبه داروها و مصرف شکلای جور واجور مسکنا، اولین راه چاره واسه درمان سردرده. بعضی وقتا هم با ادامه سردرد، بدون اینکه مریض از دلیل واقعی سردردش آگاه باشه، دست به مصرف داروهای آرامبخش می زنه. با این تجویزها معمولا مشکل برطرف می شه. اما این، یکی از راه های رفع مشکله که مشکلات هم داره.

با تغذیه مناسب میشه بدون آسیب جانبی، مانند اعتیاد به مصرف دارو، مخصوصا داروهای آرامبخش، مشکل رو برطرف کرد.

غذاهای محرک و شدید شدن کننده سر درد

وقتی حوصله و اعصاب نداریم، هر صدایی، حتی صدای موسیقی ملایم، می شه سوهان روح! فرض کنین در این شرایط یه نفر واسه رفع مشکل عصبی ما، موسیقی جیغ و پرسروصدایی بزاره و بگه: «اینو گوش بده، انگار جای تو داره جیغ می کشه. این طوری حالت خوب می شه». حس تون نسبت به این تجویز چیه؟

مصرف بعضی خوراکیا در شرایطی که دچار سردرد به وجود اومده به وسیله اضطراب، استراس و عصبانیت میشیم هم حکم شنیدن موسیقی پرسروصدای جیغ مانند رو داره! این خوراکیای جیغ رو بشناسیم.

* لبنیات پرچرب: از اونجا که بعضی وقتا سردردهای عصبی، به سردردهای میگرنی شباهت دارن، پس خوردن لبنیات پرچرب در این شرایط، باعث شدید شدن علائم می شه. دلیل اونم تجمع اسیدهای آمینه در رگا به دلیل کند شدن هضم و جذب اوناس. با تجمع اسیدهای آمینه در رگای خونی، مخصوصا رگای خونی در رابطه به سیستم عصبی، سردرد شدید شدن می شه.

* کافئینا: خوردن چای و قهوه باعث رفع خستگی و درمان سردرد به وجود اومده به وسیله خستگی می شه. اما درباره سردرد به وجود اومده به وسیله خوردن قهوه که می تونه مانند محرک عمل کرده و باعث تنگ شدن عروق مغز و کاهش خونرسانی به مغز شه. خوردن چای کمرنگ تا حدی تاثیر مثبت داره. اما قهوه، نسکافه، قهوه ترک، نشوابهای کافئین دار همه محرک بوده و سردرد رو شدید شدن می کنن.

* افزودنیا: مصرف مواد غذایی شامل افزودنیای خوراکی، حتی اونایی که روی برچسب اونا نوشته شده «شامل افزودنیای مجاز خوراکی»، محرک بوده و سردرد رو شدید شدن می کنن. افزودنیایی مثل «سدیم گلوتامات» (MSG) به طور خاص باعث شدید شدن علائم می شن. خوردن مواد غذایی شامل این افزودنی واسه افراد گرفتار به میگرن هم مناسب نیس.

* غذاهای آماده: کنسروها، نوشابه های گازدار، شکلای جور واجور تنقلات شور یا شیرین، اجناس فرآوری شده مانند شکلای جور واجور سوسیس و کالباس و.. همه مشکل ساز هستن. این خوراکیای فراوری شده افزودنیای دیگری مانند نمک، نیترات و نیتریت، ادویه و… هم هستن که همه محرک بوده و سردرد رو شدید شدن می کنن.

خوراکیای آرامش دهنده

خوردن بعضی از خوراکیا و نوشیدنیا دقیقا دوای درده. حتما دیدین وقتی کسی عصبانیه، اولین نوشیدنی که دستش میدن، آبه. خوردن بعضی از خوراکیا و یا نوشیدن بعضی از نوشیدنیا مثل همین آب، باعث تخفیف علائم می شه.

* شربت آبلیمو: نوشیدن شربت آبلیمو، همین نوشیدنی سنتی و ساده خودمون، باعث تخفیف علائم سردرد می شه. دلیل اونم تاثیر مثبت ویتامین C موجود در لیموی تازه س. پس وقتی دچار سردرد عصبی شدید، یه لیوان شربت آبلیموی خنک نوش جون کنین.

در شرایطی که به هر دلیل اضطراب و استرس دارین، می تونین تا شش فنجون کوچیک آبلیمو در فواصل وقتی جور واجور نوش جون کنین.

* آب خنک: بی آبی و کم آبی خود یکی از عوامل ایجاد سردرده. اگه در طول روز بدن به اندازه کافی آب نگیره، دچار کم آبی شده و همین، ایجاد کننده بروز سردرده.

پس باید به اندازه کافی در طول روز، مخصوصا وقتی که به سردرد عصبی دچار شدین، آب بخورین. اگه آبی که می خورین خنک باشه، اثر اون بیشتره.

* به منیزیم پناه ببریم: مصرف مواد غذایی شامل منیزیم، باعث جلوگیری از دچار شدن به سردرد و در صورت درگیری با سردرد عصبی، باعث درمان اون می شه.

نیاز روزانه منیزیم در زنان ۲۷۰ میلی گرم و در مردان ۳۰۰ میلی گرمه که این نیاز در زمان دچار شدن به سردرد عصبی زیاد می شه. مصرف مواد غذایی شامل منیزیم، باعث تسریع در روند گردش خون مخصوصا خونرسانی به سلولای مغز می شه. شکلای جور واجور غلات و حبوبات، سبزیای پهن برگ مانند اسفناج، خونواده کلما مخصوصا کلم بروکلی، سیب زمینی آب پز یا به صورت پورژه، پر از منیزیم هستن.

خوردن غلات آماده با شیر بدون چربی یا غلات پخته واسه شام یا ناهار، منیزیم لازم بریا بدن رو تامین می کنه. شکلای جور واجور آجیلای خام هم پر از منیزیم هستن.

پس بهتره وقتی که عصبی هستیم، به جای حرص خوردن، کمی کلم بروکلی یا یه مشت آجیل خام، مثلا بسته خام نوش جون کنیم.

* آبمیوه: نوشیدن آبمیوه طبیعی، مخصوصا شکلای جور واجور شامل ویتامین C خیلی خوبه. وجود این ویتامین باعث تسریع در گردش خون و کم شدن نشونه های به وجود اومده به وسیله سردرد عصبی می شه. آب هویج، پرتقال، لیموترش و شیرین و… بهترین دارو واسه رفع سردرد هستن.

* آب پزها: وقتی که سردرد داریم بهتره غذاهای سبک مصرف کنیم. بهترین غذا واسه این طور مواقع، خوردن سبزیجات آب پزه. آماده کردن یه بشقاب سبیزیجات آب پز مانند کلم بروکلی، اسفناج، شلغم، سیب زمینی آب پز با پوست، ذرت، هویج، نخودفرنگی و…، هم باعث آرامش اعصاب ما با دقیق شدن و فوکوس کردن روی موضوعی دیگه می شه و هم غذای سبک و سالمی رو واسه وعده ناهار یا شام تدارک دیده ایم که با خوردن اون آروم میشیم.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
  • رو بجای خوردن مسکن با این تغییرات انجام بدین