: پیدایش مقدار زیادی مشکلات دیابت رو به دنبال داره. اما ما نمی تونیم پیش بینی کنیم کی دچار کدوم مریضی و مشکل به وجود اومده به وسیله دیابت می شه. پس

مشکلات دیگه

بعضی وقتا. می دونیم که بعضی عوامل مانند قند بالای خون به طور همیشه، پیدایش مقدار زیادی مشکلات دیابت رو به دنبال داره. اما ما نمی تونیم پیش بینی کنیم کی دچار کدوم مریضی و مشکل به وجود اومده به وسیله دیابت می شه. پس تحقیق و مطالعه روی مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت می تونه به درد بخور و آموزنده باشه. مثلا یه تحقیق تلاش کرده که تعیین کنه فاکتورهای پیش ببینی کننده امراض چشم، کلیه و قطع پا در میان ۲۷۷۴ مریض گرفتار به دیابت چیه. نتیجه این مطالعه این شده که افراد مسنتر و افراد بیسواد یا کم سواد، شانس بیشتری دارن که دچار مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت شن.

: میشه مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت رو پیش بینی کرد

میشه مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت رو پیش بینی کرد

در همین تحقیق معلوم شده که فاکتورهای مهم دیگری هم وجود دارن. در آدمایی که گرفتار به دیابت نوع یه بودن، فشار خون و سیگار کشیدن قوی ترین پیش بینی کننده های مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت بودن. واسه آدمایی که گرفتار به دیابت نوع دو بودن مراقبت نکردن کامل از دیابت خودشون، قوی ترین پیش بینی کننده مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت بوده. هرچند ما هیچوقت نمی تونیم به طور کامل مطمئن باشیم شما دچار مشکلات به وجود اومده به وسیله دیابت میشین یا نه، ولی می دونیم که شما می تونین خطر دچار شدن به این جور مشکلات رو به وسیله کنترل دقیق قند و فشار خونتون، سیگار نکشیدن، سالم زیستن و تحت نظر تیم مراقبت پزشکی خود بودن، به مقدار زیادی کم کنین.

دیابت می تونه دلیل کدوم یکی از امراض چشم باشه؟

در امریکا دیابت پیشرفته ترین دلیل کوریه. حالا خوبیش اینه خیلی از مشکلات چشم، اگه زود تشخیص داده شن، قابل درمون هستن. یکی از جدی ترین مشکلات چشم به وجود اومده به وسیله دیابت بی نظمی شبکه چشمه. در این مریضی، مویرگهای خونی پشت شبکه چشم رشد می کنن و خیلی راحت دچار خونریزی می شن. این جور خونریزی به دید چشم آسیب میزنه و باعث خراش گذاری دائم در عقب چشم یعنی همون شبکه چشم می شه.

افراد گرفتار به دیابت معمولا دچار آب مروارید، جسم شناور که ممکنه به صورت موقت جلوی دید رو بگیره، ورم اعصاب چشم که میتونه دید چشم رو واسه همیشه آسیب برسونه و کنترل غیرعادی اعصاب چشم که ممکنه باعث دوگانه ببینی شه، می شن. کسائی که دچار دوگانه ببینی می شن باید هر چی سریعتر به چشم دکتر مراجعه کنن تا دلیلای دیگه مانند سکته مغزی ناچیز بررسی و کنار گذاشته شن. آب مروارید رو میشه با جراحی درمون کرد. درمون با لیزر می تونه تورم اعصاب چشم رو بهتر کنه، البته اگه به موقع فهمیده باشین و عمل لیزر قبل از این که آسیب زیادی به اعصاب چشم خورده باشه، انجام شه.

مراجعه به چشم پزشکی که در مورد امراض چشم که به وجود اومده به وسیله دیابت هستن تخصص داره، به صورت هرساله، بهترین راهیه که میشه هر گونه مشکل چشم رو در مراحل اولیه شناسایی کرد. کنترل قند خون و نگاه داشتن اون در حد نرمال میتونه شانس دچار شدن به بیماریای چشم رو کم کنه.

ایا دیابت ممکنه خطر ایجاد مشکلات تیروئید رو به همراه داشته باشه؟

شاید. غده تیروئید گردن شما، هورمون تیروئید ترشح می کنه. کمبود هورمون تیروئید (که به اون نقصان تیروئید می گن) در آدمایی که گرفتار به دیابت نوع یه هستن زیاده. هورمون تیروئید به شما انرژی می ده و به کار دیگه اعضای بدن شما کمک می کنه.

ما پیشنهاد می کنیم که هر سال یه بار شما آزمایش خون اندازه گیری هورمون تیروئید رو انجام بدین، مخصوصا اگه احساس می کنین زیادتر از اندازه عادی خسته هستین و یا اگه علائم دیگری مانند یبوست، خستگی پوست و احساس سرما کردن دائم دارین. درمون تیروئید هم راحته و هم کم خرج، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بسیار مهم هم هست، چون اگه کمبود هورمون تیروئید تشخیص داده نشه، میتونه دلیل مشکلات پزشکی زیادی شه. دودل نباشین که گاهگاه از دکترتان بخواین که اندازه هورمون تیروئید خون شما رو آزمایش کنه. یادتون باشه که مشکلات پزشکی دیگری، جز اونایی که مربوط به دیابته، هم می تونن در افراد گرفتار به دیابت ظاهر شن.

به چه دلیل ناخنام کلفت شده و از گوشت جدا شدن؟

ناخنای انگشت شما ممکنه دچار یه جور عفونت قارچی شده باشن. عفونتهای قارچی پوست، مانند میخچه، در میان افراد گرفتار به دیابت بیشتره. این جور عفونتهای قارچی بعضی وقتا در نقاط غیرمعمول بدن مانند ناخن، کاسه سر و کشاله ران دیده می شن. یه عفونت قارچی روی ناخن شما خطر جدی واسه سلامت شما در ورنداره، اما ممکنه ناخنهای شما رو بشکنه و بدشکل سازه. ممکنه شما عفونت قارچی رو از راه ناخنای خود به نقاط دیگه بدنتون منتقل کنین، مثل انتقال به جمجمه خودتون به وسیله خاروندن سرتون.

به تیم مراقبت پزشکی خود و یا یه متخصص پوست مراجعه کنین تا عفونت قارچی شما رو درمان کنه. واسه این کار باید نمونه ای از زیر ناخن شما بردارن و اونو زیر میکروسکوپ تماشا کنن تا بفهمن مشکل چیه. عفونت ناخن رو سخت می شه درمان کرد. شاید شما احتیاج به به کار گیری دارو واسه یکی دو ماه دارین. این داروها ممکنه به کبد یا مغز استخون شما آسیب برسانند، از این رو اگه دارو استفاده می کنین، باید هر چند هفته یه بار آزمایش شمارش سلول خون و کارکرد جگر بدین. بعد از همه این دردسرها جایزه شما اینه که ممکنه برگردین به ناخنای سالم خودتون.

به خاطر داشتن دیابت، احتمال عفونت پوستی بیشتر می شه؟

امکان داره. افراد گرفتار به دیابت که دچار جاقی هستن و بیشتر قند خونشون بالاست با مقایسه با افراد لاغر که قند خون نرمال دارن، شانس بیشتری دارن که دچار عفونتهای پوستی شن. اندازه قند بالای خون در سیستم طبیعی دفاعی بدن دخالت می کنه. وقتی که عفونت پوستی شروع می شه به زودی به همه جای بدن پخش می شه و ایجاد تب و لرز و خستگی همیشگی می کنه.

این خیلی با اهمیته که هر روز پوست خود رو نگاه کنین و اگه متوجه هر گونه سرخ شدگی، زخم و یا ترک روی پوست شدید فوراً اونو درمان کنین. عفونت تخمیری معمولا تو یه تیکه از بدن ایجاد می شه که گرم تر و نمناک تره، مخصوصا زیر سینهای زنان، جاهایی که پوست بدن روی هم تا شده (معمولا در اثر چاقی) و مجرای آلت تناسلی زن. به عفونت پا و مجرای گوش و صورت باید توجه خاص داشته باشین و اونو جدی بگیرین و فوراً به تیم مراقبت پزشکی خود مراجعه کنین.

نوعای جورواجور درمان واسه این جور مشکلات پوستی هست. بهتره قبل از این که سرخود پمادی رو از داروخونه بگیرین و استفاده کنین، نظر تیم مراقبت پزشکی خود رو جویا شید. مراقبت دقیق از پوست واسه داشتن سلامت خوب، لازمه.

دیابت ممکنه ایجاد اسهال کنه؟

بله. ۵ تا ۲۰ درصد کسائی که به مدت طولانی گرفتار به دیابت بودن، بیشتر گرفتار به اسهال می شن. دلیلایی که محتمل هستن عبارتند از: لوزالمعده مقدار کمتری از آنزیم هضم غذا تولید کنه، استفاده اضافی از داروهای ضد اسید که شامل منیزیوم هستن، و یا وجود تعدادی باکتری در قسمت فوقانی روده، جایی که در اونجا معمولا نباید باکتری وجود داشته باشه. پس بیشتر دلیل اسهال معلوم نیس. اما این مسلمه که آسیب به اعضایی که باعث حرکت مدفوع در روده ها می شه، یکی از دلایل گرفتار به اسهاله.

واسه بررسی دلیل اسهال و مداوای اون به تیم مراقبت پزشکی خود مراجعه کنین. اگه شما آنزیم هضم غذا به اندازه کافی نداشته باشین، قرصهای خاصی هستن که با غذا می خورن که این مشکل رو حل می کنن. اگه دلیل اسهال شما معلوم نباشه، درمانای دیگری وجود دارن که می تونن شما رو کمک کنن که کمتر به توالت رفتن احتیاج پیدا کنین و مدفوع شما رو سفتتر کنه. بعضی از این مداواها به وسیله داروهایی که بدون نسخه دکتر در داروخونه هست، مانند متاموسسیل (MetamuCil) یا کاپک تات (KaOpectate) که مخلوطیه از پکتین و کالولین، انجام پذیره.

بعضی افراد ممکنه احتیاج به داروهایی که دکتر باید تجویز کنه، مانند کلستی رامین، آنتیبیوتیک یا داروهایی که باعث میشه جنب و جوش مدفوع رو در روده ها آهسته کنه، مانند لوموتیل داشته باشن. هر چی که دلیل اسهال شما باشه، لازمه که یه مرور پزشکی روی اون انجام شه، چون احتمال این که بهتر شین خیلی زیاده.

به چه دلیل بعضی وقتا من ادرار پس میدم (ترشح ناخودآگاه)؟

تقریباً ۳۵ درصد آدمایی که واسه درازمدت گرفتار به دیابت بودن، یه جور مشکل مثانه دارن. بیشتر این مشکلات به دلیل مشکل در اعصابیه که کار مثانه رو کنترل می کنن. بعضی این مشکلات جزئی هستن مانند این که موقع ادرار کردن مثانه به طور کامل خالی نشه و یا آهسته ادرار کردن. مشکل سخت تر همون بی اختیار ادرار کردنه. دلیل گسترده و عمومی این مسئله اینه که شخص نمی تونه احساس کنه که مثانه اون پر شده و در نتیجه مثانه تا اونجا پر می شه که سرریز می کنه. مردهایی که دچار مشکل ادرار کردن بی اختیار می شن، معمولا غده پروستات اونا بزرگ شده و به مثانه فشار می آورد و باعث سر ریزی مثانه می شه. این مشکل رو میشه با دارو و یا با جراحی حل کرد. تموم مردهایی که گرفتار به دیابت هستن و بالای ۴۰ سال دارن، باید هر سال پروستات خود رو معاینه کنن.

اگه شما دچار مشکل سرریزی بی اختیار ادرار هستین، می تونین این مسئله رو با تعیین برنامه مشخص واسه ادرار کردن بهتر کرد. می تونین ماهیچه های دور و بر مثانه رو با ورزش خاص (کشیدن و رها کردن ماهیچه های لگن خاصره) و یا با چند بار قطع کردن و متوقف کردن ادرار، قوی تر کنین. اگه مشکل شما ادامه پیدا کرد به متخصصی مثانه یا دکتر اورولوژیست مراجعه کنین

مسئله مقاومت در مقابل انسولین واسه دیابت من مهمه؟ واسه این مشکل چه میتونم بکنم؟

بله. مقاومت در مقابل انسولین مرض دیابت رو بدتر می کنه. ما نمی دونیم که به چه دلیل آدمهای گرفتار به دیابت بدنشون در مقابل انسولین مقاومت می کنه. پزشکان راه های متفاوتی واسه کم کردن مقاومت بدن در مقابل انسولین و بالا بردن اثر انسولین بدن، واسه بهتر کنترل کردن قند خون پیشنهاد می کنن. روش بدون به کار گیری دارو واسه کم کردن مقاومت بدن در مقابل انسولین همون روش رژیم غذایی کم کالری، کم کردن وزن و ورزش همیشگی و شدیده. یعنی یه روش زندگی سالم می تونه شما رو کمک کنه که مقاومت بدنتون رو در مقابل انسولین کم کنین.

داروهای زیادی مورد تأیید مدیریت غذا و داروی امریکا قرار گرفته که واسه بیماران دیابت نوع دو مورد استفاده داره. اما سه دارو هستن که در عین حال مقاومت بدن در مقابل انسولین رو هم کم می کنن و در نتیجه اجازه میدن که قند خون رو خوب کنترل کنیم. این سه دارو عبارتند از متفورمین، آکتوز و آواندیا. متفورمین واسه پایین آوردن مقاومت بدن در مقابل انسولین روی کبد و تا اندازه ای روی ماهیچه ها کار می کنه و نشون داده شده که یبوگلیتازون (آکتوز) و روزیگلیتازون (آواند یا ) روی کبد، ماهیچه ها و بافتای چربی کار می کنن تا مقاومت بدن رو در مقابل انسولین کم کنن. این داروها به صورت گسترده واسه کنترل دیابت نوع دو استفاده می شن و خیلی موثر هستن. اگه گرفتار به دیابت نوع دو هستین از تیم مراقبت پزشکی خود سوال کنین که کدوم دارو و روش واسه شما بهتر کارآیی داره تا مقاومت بدنتون رو در مقابل انسولین کم کنه.

.

منبع :www.sefidak.com