: میدونید شقاق مقعد چیه ؟

دلیل اصلی این زخما یبوسته که به دلیل رد شدن مدفوع سفت از این ناحیه زخم ایجاد شده و در صورت موندگاری یبوست بر شدت اون اضافه می شه، البته اسهال شدید و التهاب روده هم از دلیلای این زخما هستن .

خیلی از بانوان بعد از زایمون یا سزارین به این مشکل دچار می شن که دلیل اون مشکل در دفعه که به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد می شه. علامت اصلی این مریضی درد هنگام اجابت مزاج است که بعضی وقتا با خونریزی همراه س .

این درد واسه بیمارآزار دهنده بوده و بعضی وقتا باعث نبود توانایی در دفع می شه.

درمان شقاق مقعد یا فیشر

واسه درمان این زخما هرچه زودتر اقدام شه موفقیت بیشتری به دنبال داره، پس پیشنهاد می شه به محض اینکه دچار درد و سوزش در این ناحیه شدید ، این اقدامات رو که در این بخش آکا ایران قرار دادیم انجام بدین :

۱- عامل اصلی ایجاد زخم یعنی یبوست رو از بین ببرین، خوردن سبزیا و میوه های فراوون و یک تا دو قاشق روغن زیتون در روز، و خوردن یه لیوان شیر یا آب ولرم در اول روز می تونه واسه رفع یبوست به شما کمک کنه.

۲- روزی ۲ باربه مدت ۱۰ دقیقه در لگن آب گرم بشینین، آبی که به این منظور استفاده می کنین باید تمیز و گرم باشه در حدی که باعث سوختگی نشه اما نیاز به ماده ضد عفونی یا جوشوندن آب نیس. پس از بلند شدن از لگن به آرومی خود رو خشک کرده و از پمادی که دکتر تجویز می کنه به مقدار کم فقط در ناحیه اول مقعد نه داخل اون استفاده کنین.

معمولا پماد تریامسینولون یا هیدروکورتیزون واسه این مورد پیشنهاد می شه.

۳- از یه مسکن مانند استامینوفن واسه کاهش درد استفاده کنین چون درد شدید باعث گرفتگی عضله ی مقعد و شدید شدن زخم می شه.

۴- از خوردن غذاهای محرک مانند فلفل، ادویه جات، چای غلیظ ، نسکافه و کاکائو خود داری کنین.

۵- اگه درد و یا خونریزی با این اقدامات برطرف نشد در اولین فرصت به دکتر مراجعه کنین تا عمل لازم صورت پذیرد.

منبع :