میدونید صبحونه بر شخصیت ما و چگونگی رفتارمون با بقیه تاثیر میذاره!

تغذیه

کدوم صبحانه ها پرخاشگرمان می کنه؟!

میدونید که نوع صبحونه می تونه بر شخصیت ما و چگونگی رفتارمون با بقیه هم تاثیر بزاره؟ صبحانه های شامل کربوهیدرات زیاد، هم تحمل پذیری ما رو کاهش میدن و هم ما رو از نظر رفتاری در وضعیت تهاجمی تر و پرخاش گرانه قرار میدن.

هممون میدونیم که صبحونه، مهم ترین وعده غذایی درزمان روزه و نقش حیاتی و مهمی در پایدار نگه داشتن سطح انرژی و قوای دقیق شدن و فوکوس کردن رو دوش داره. با این حال، یکی از تحقیقات گذشته نشون میده که صبحونه می تونه بر شخصیت ما و چگونگی رفتارمون با بقیه هم تاثیر بزاره. گزارشی از این مطالعه در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده.

محققان دانشگاه لوبک آلمان می گن که صبحانه های شامل کربوهیدرات زیاد، هم تحمل پذیری ما رو کاهش میدن و هم ما رو از نظر رفتاری در وضعیت تهاجمی تر و پرخاش گرانه قرار میدن.

اونا در این مطالعه، ویژگیای صبحونه ۸۷ نفر رو مورد بررسی قرار دادن و بعد از اونا خواستن که در بازی اخطار (ultimatum game) شرکت کنن. در این بازی، مقداری پول به همسر یا دوست شما داده می شه و بعد اون باید تصمیم بگیره که چه مقدار از پول رو با شما شریک شه. آدمایی که این بازی رو قبول می کنن، درآخر مقداری پول به دشت می کنن و آدمایی که تمایلی به شرکت در اون نشون نمی دن، هیچ چیزی عایدشان نمی شه.

با اینکه در این نظریه بازی همه باید پیشنهاد رو قبول کنن (چون پای مقداری پول در میونه)، اما واقعیت چیز دیگری رو نمایان می کنه. یافته های محققان نشون میده ۷۶ درصد از آدمایی که صبحونه شامل کربوهیدرات کم می خورن، پیشنهاد این بازی رو قبول می کنن، درحالی که فقط ۴۷ درصد از آدمایی که صبحونه شامل کربوهیدرات زیاد مصرف می کنن، به این بازی رضایت میدن.

کلا آدمایی که صبحونه کم کربوهیدرات می خورن، تمایل دارن که سطح پروتئین مصرفی رو افزایش بدن و خود این تصمیم هم سطح هورمون دوپامین رو در بدن بالا می بره. نمونه های خون نشون میدن که افزایش سطح دوپامین در بدن این افراد، با بروز رفتارای سخاوتمندانه اتحاد داره. علاوه بر این، مصرف کربوهیدرات کمتر در صبحونه می تونه عقلانیت رو به جای پرخاش گری بنشاند.

مسئولان مطالعه براساس این یافته ها مدعی هستن که سطح مواد مغذی موجود در خوراکیا، »شدیدا بر تصمیمای اجتماعی ما تاثیر میذاره». اونا می گن: «یافتهامون نقش مواد غذایی رو به طور کامل روشن می کنن. ما با این یافته های، چشم انداز تازه ای به طرف مشکلاتی مانند رفتارای ضداجتماعی و مشکل جهانی فعلی (یعنی فقر تغذیه ای) باز می کنیم».

منبع سلامت نیوز

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا