هر بار که غذاهای فرآوری شده با ظاهری قشنگتر و خوشمزه رو می خورید، اصلا به فکر این هستین که چیجوری درست شدن؟ شاید راز ساخت اونا نظرتون رو نسبت به خوردن خیلی از این غذاها عوض کنه

حقایقی که باید درباره چگونگی ساخت غذاهای فرآوری شده بدونین

آدامس چیجوری ساخته می شه؟

مواد اصلی به کار رفته در آدامس، شیره گیاهی یا یه جور لاتکسه. این ماده، در اصل باید از شیره درختان جفت و جور شه، اما بیشتر آدامسا تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد شیره طبیعی در خود دارن. باقی مواد استفاده شده در جفت و جور شکلای جور واجور آدامس، مواد مصنوعیه با نامایی مانند بوتادین، استایرن، پلی اتیلن، پلی وینیل استات. واسه درست کردن آدامس لاتکس رو خرد، خشک، و بعد ذوب می کنن تا شربت شه. بعد فیلتر می شه، و طعم دارش می کنن و نرم کننده ها رو اضافه می کنن. ترکیب حاصله رو قبل اینکه شکل داده شه، ساعتا ورز داده می شه، بعد به قطعات کوچیک تقسیم و بسته بندی می شه.

کالباس چونه تولید می شه؟

کالباسا رو میشه گوشتایی مرموز دونست ( البته، معمولا )، روند جفت و جور، با قطعات کم کیفیت گوشت قرمز یا مرغ شروع می شه. کدوم قطعات؟ این همون قسمت مرموز ماجراست. هر چیزی که هست خرد می شه و بعد به شکل خمیر در آورده می شه. بعد ترکیبی از ادویه جات ( که اینا هم مرموز هستن ) اضافه می شه. ترکیب خمیری که درست شده به داخل قالبا منتقل می شه. بعد آب پز یا دودی می شن، برش داده می شه و آخر هم بسته بندی.

چیپس چیجوری درست می شه؟

تا حالا دقت کردین که چیپسا و مخصوصا اسنکای جدید، با سیب زمینیای چیپسی که خودمون درست می کنیم فرق دارن؟ می دونین به چه دلیل؟ چون بیشتر این چیپسا فقط به شکل سیب زمینی ورقه شده هستن. در واقع بیشتر چیپسا، به جای ورق از خمیر پرس شده جفت و جور می شن. تیکهای سیب زمینی، ذرت و آرد برنج، نشاسته گندم و روغن همه با هم ترکیب می شن تا این خمیر رو بسازن. پس از جفت و جور، خمیر برش و شکل داده می شن تا در روغن پخته شن. در آخر هم به این چیپسا که فقط ۴۲ درصدشون سیب زمینیه، اسپری طعم دهنده زده می شه، بسته بندی می شن و به دست من و شما می رسن.

پنیر ورقه ای چیجوری تولید می شه؟

دفعه بعد که پنیر ورقه ای پیچیده در پلاستیک خریدین، چک کنین که روی بسته بندی نوشته شده باشه ” پنیر پاستوریزه ” ( چون ۸۰ تا ۸۵ درصد از پنیر طبیعی ساخته شدن ). پنیر فرآوری شده، ترکیبیه از پنیرهای طبیعی مانند چدار یا کالبی، روغن و چربی شیر. پنیر تا درجه ذوب شدن گرما داده می شه، و بعد با روغن و امولسیون ترکیب می شه، امولسیون افزودنی ایه که باعث می شه ورق پنیر، روی برگرتان ذوب شه. بعد این ترکیب به صورت بلوک بلوکی در میاد و سرد می شه، برشش میدن، و بسته بندی می کنن.

ژلاتین چیجوری ساخته می شه؟

به عنوان ژلاتینی و همبند کننده، در غذاهایی مانند ژله یا مارشالو استفاده می شه، ژلاتین یه کلاژن لازمه، پروتئینی که در بافت همبند پیدا می شه. البته از شاخ و سم درست نشده، هرچند چیزایی که واقعا از اونا درست می شه هم بهتر از اینا نیستن. استخون و پوست گاوا و خوکا ( مواظب اجناس خارجی باشین ) در آب گرم یا اسید نرم می شن، بعد خشک، تصفیه و خالص سازی می شن تا ژلاتین بدست بیاد. واسه استفاده به عنوان ژلاتینی و همبند کننده، ژلاتین رو به شکل پودر یا گرانول در میارن.

کیک برنجی چیجوری تولید می شه؟

برنج مرطوب شده در قالبی قرار میگیره و گرما داده می شه، و بعد تو یه وکیوم تحت فشار قرارش میدن. بعد از ۸ تا ۱۰ ثانیه، برنج مانند پاپ کورن می ترکد. همین که ترکید طعم دهنده ها رویش اسپری می شن و قبل از بسته بندی اجازه میدن تا خشک شه.

شیر غلیظ شده یا تبخیر شده چیجوری تولید می شه؟

واسه بالا بردن عمر به درد بخور شیر، شیر رو در فضای خالی تبخیر می کنن، اینجوری که، پاستوریزه می شه، در فشار پایین تر از فشار جو قرار داده می شه و بعد جوشونده می شه. این روند تبخیر در فضای خالی، شیر رو ۳۰ تا ۴۰ درصد جامد می کنه، و بخاطر این خراب شدنش به تاخیر میفتد. بعد اونو برابر می کنن و قبل از کنسرو و بسته بندی کردن، مواد افزودنی نگهدارنده و اثبات کننده و گاه ها ویتامین D به اون اضافه می کنن. فرق بین شیر تبخیر شده و تغلیظ شده: شیر تغلیظ شده همون شیر تبخیر شده با مقدار زیادی قند اضافی.

آکا ایران

منبع :