بد نیس کمی درباره حقیقت فشار خون و چند و چون اون اطلاعاتی به دست بیاریم تا بهتر بتونیم اصطلاحات و اختلالاتی مثل فشار خون بالا و پایین رو درک کنیم.

فشار خون پایین

وقتی که جریان خون به اندازه ای کم میشه که اکسیژن و مواد مغذی کافی رو به ارگانای حیاتی بدن مثل مغز ، قلب و کلیه نمیرسونه در کارکرد این ارگانا ایجاد مشکل می کنه.

فشار خون نرمال و سالم چیه؟

وقتی که قلب می تپد ، خون درون رگای بدن جاری می شه. فشار خون سیستولیک مربوط به فشار به وجود اومده به وسیله رگا در زمان پمپاژ قلبه.و فشار دیاستولیک فشار به وجود اومده به وسیله استراحت شریانا رو میگه و این درست وقتیه که خون درون قلب جمع می شه تا دوباره عمل پمپاژ صورت بگیره. هر نوع فشار خون بالاتر از ۱۲۰/ ۸۰ میلی متر جیوه رو فشار خون بالا می دونن.

فشار خون چیجوری تشخیص داده می شه؟

فشار خون به کمک مقدار خونی که به وسیله بطن چپ درون رگا پمپ می شه و مقاومت دیواره رگا در برابر جریان خون شناخته می شه.کلا فشار خون وقتی که مقدار خون بیشتری پمپاژ می شه و یا وقتی که دیواره رگا تنگ و سخت شده باشه، بالاتره و فشار خون پایین وقتی که خون کمتری پمپاژ شه یا مقاومت رگا کمتر باشه عارض می شه.

 

چیجوری میشه فشار خون نرمال رو نگهداشت؟

بدن به کمک سلولا گیرنده عصبی به نام بارارسپتور می تونه فشار خون رو کنترل کنه.این سنسورها در راه شریانای بزرگ نزدیک قلب قرار داره و به محض دریافت و احساس فشار خون پیامایی به قلب ، شریانا ، سیاهرگا و کلیه ها می فرسته تا با ایجاد تغییر فشار خون رو به حالت نرمال بر گردونن. هدف از این تنظیم خودکار حفظ برونداد قلب یعنی خون به تموم ارگانها و بخشای بدنه.

پیامای بارارسپتور می تونه باعث افزایش سرعت قلب و انقباض متوالی تر اون واسه ارسال بیشتر خون شه. این جواب باعث افزایش جریان خون و یعنی افزایش فشار خون می شه.

بارارسپتور تونه با فرستادن پیام به سیاهرگا باعث اتساع اونا شه. در نتیجه خون بیشتری درون سیاهرگا باقی می مونه و خون کمتری به قلب برمیگرده و به تعاقب اون خون کمتری درون شریانا پمپاژ می شه و اینطوری فشار خون کم میشه. یعنی دیگه میشه گفت اگه سیاهرگا باریک شه، خون کمتری درون سیاهرگ انباشته می شه و این مقدار به داخل قلب برگشت کرده و باعث افزایش پمپاژ و یعنی افزایش فشار خون می شه.

وقتی که فشار خون بالاست، رسپتورها با فرستادن پیام به شریانا باعث اتساع اون هستش و کاهش مقاومتشان در برابر جریان خون می شه و اینطوری فشار خون کم میشه.اگه فشار به وجود اومده به وسیله پمپاژ کم باشه شریانای تنگ در مقابل جریان خون مقاومت بیشتری کرده و باعث افزایش فشار خون می شن.

نقش کلیه ها در تنظیم فشار خون از راه تولید ادرار صورت میگیره. ادرار به طور قالب همون آبیه که از خون دریافت می شه.وقتی که کلیه ها ادرار بیشتری تولید می کنن، مقدار خونی که درون سیاهرگ و سرخرگ جریان داره کم میشه و به تعاقب اون فشار خون کم میشه. وقتی که کلیه ها ادرار کمتری تولید کنن مقدار خون درون این نوع رگ زیاد می شه و فشار خون بالا میره.


ایا فشار خون پایین واسه سلامتی مضره؟

آدمایی که فشار خون پایین دارن کمتر دچار سکته ، بیماریای کلیوی و قلبی می شن. ورزشکاران، آدمایی که به طور مرتب ورزش می کنن ، آدمایی که به طور منظم وزن خود رو کنترل می کنن و نبود مصرف دخانیات باعث کاهش فشار خون می شه. پس تا وقتی که کاهش فشار خون به اندازه ای نباشه که به ارگانا آسیب وارد کنه میشه گفت که به درد بخور اه.

علائم فشار خون پایین

اگه افت فشار خون نرمال باشه هیچ علائم بالینی به دنبال نداره. اما اگه از مقدار متعادل پایین تر رود باعث بروز نشونه هایی مثل سرگیجه، کدورت در بینایی، ضعف ، گیجی و حالت تهوع می شه. از جمله علائم دیگه درد قفسه سینه ، کوتاه شدن تنفس ، سردی بدن ، مرطوبی پوست و غش کردنه.

دلیل کاهش فشار خون

بیماریایی که باعث کاهش حجم خون می شه (مثل خونریزی و کم آبی) باعث کاهش خروجی قلب و کاهش فشار خون می شه. مشکلات جانبی داروهایی که باعث کاهش فشار خون می شه حتی می تونه منتهی به آسیب نخاعی هم شه.


دلایل عصبی کاهش فشار خون

بدن نیاز به کارکرد درست دستگاه اعصاب مرکزی داره تا بتونه فشار خون رو در حد نرمال حفظ کنه. به طول نرمال بین کارکرد سیستم آدرنالین و عصب واگوس(عصب دهم مغز) تعادل برقراره. اگه این عصب تحریک شه باعث اتساع سیاهرگا شده و خون کافی به قلب باز نمی شه و فشار خون دچار افت می شه.سنکوپ این عصب در نتیجه محرکای سمی هم اتفاق میفته. بعضی وقتا هم این عصب در نتیجه فشار زیاد از حد به وجود اومده به وسیله دفع ادرار و مدفوع تحریک می شه.
اگه جریان آدرنالین در شریانا متوقف شه(مثلا در اسیبای نخاعی) فشار دیواره شریانا از بین میره و متسع می شن و فشار خون حذف می شه.

دلایل غیر عصبی افت فشار خون

از جمله دلایل غیر عصبی افت فشار خون عبارتند از خونریزی، کم آبی به وجود اومده به وسیله اسهال و استفراغ ، عفونت و کارکرد غلط غده ادرنال. بارداری هم باعث افت فشار خون می شه که از علائم طبیعی تلقی می شه.

چه داروهایی باعث افت فشار خون می شه؟

از جمله داروهایی که باعث کاهش فشار خون می شه عبارتند از داروهای فشار خون که بعضی وقتا زیادتر از اندازه تاثیر گذاره و باعث افت روشن فشار خون میشه. از دیگر داروهایی که باعث افت فشار خون می شه عبارتند از بعضی از داروهای ضد افسردگی، داروهای درمان نبود توانایی نعوظ در مردان و داروهای درمان پارکینسون. الکل و داروهای مسکن درد هم باعث کاهش فشار خون می شه.

فشارخون, فشار خون بالا, فشار خون و درمان, داروی فشار خون, راه درمان فشار خون

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران