مجموعه: خواص مواد غذایی

مضرات نوشابه بر کسی پوشیده نیس اما چرای اون واسه خیلی از ما مبهمه. دلایلی که واسه ناجور بودن نوشابه واسه سلامتی بیان می شه خیلی زیاده که از جمله اون میشه به قند بالا، شیرینیای مصنوعی، کافئین، فروکتوز بالا و … اشاره کرد و باید به دنبال جانشین مناسبی واسه نوشابه بود.

 

به صورت میانگین ایرانیا حدود ۴۲ لیتر نوشابه در سال رو می خورن که این آماری عجیب و وحشتناکه. وحشتناک بودن این آمار در جایی روشن می شه که بدونیم مصرف متوسط نوشابه در جهان حدود ۱۰ لیتره و هر ایرونی به صورت میانگین ۴ برابر میانگین جهانی نوشابه مصرف می کنه. بعضی افراد پا رو بالاتر از نوشیدن به صورت تفریحی گذاشته و بیشتر از آب نوشابه می خورن و بعضی حتی آب رو به طور کامل کنار گذاشته و فقط نوشابه می خورن.

 

قند بالا، شیرینیای مصنوعی، کافئین، فروکتوز بالا و … دلایل مضر بودن نوشابه س

 

با در نظر گرفتن مصرف همیشگی نوشابه در کشورمون لازمه تا بدونیم که چیجوری این نوشیدنیا می تونن روی بدن آدم اثر بذارن. نوشابه، نوشیدنی گازدار و … هرگونه که اونو نامگذاری کنیم اگه مصرف کننده و طرفدار اون هستین، باید با هم صحبت کنیم!

 

نوشابه واسه سلامت شما مضره؟

حتما می تونین جواب منو از تیتر این مقاله بدونین اما من می خوام پایم رو بالاتر بذارم! من حتی می گم با کمی تحقیق به طور کامل مشخص می شه که حتی مصرف متعادل و معمولی نوشابه واسه شما خطرناکه.

 

حتما همه می گن که مصرف هرچیزی به اندازه مشکلی ایجاد نمی کنه که من در بیشتر موارد با اونا موافقم، اما وقتی صحبت از نوشابه می شه، مقدار شکر و افزودنیای نوشابه اونقدر زیاده که باعث می شه من به این نتیجه برسم که مصرف متعادلی در نوشابه موجود نیس به خصوص این که بطریامون دست کم ۳۰۰ سی سی نوشابه در درون خود دارن و همین نوشابه ها بعضی وقتا در سایزای بزرگتر هم مصرف می شن.

 

محققان کار زیادی در مورد مضرات نوشابه انجام نداده ان و تحقیقات زیادی روی این موضوع انجام نشده اما میدونیم که شکر هیچ منفعتی واسه سلامتی نداره و فقط ضرره؛ به خصوص وقتی که به شکل نوشابه قرار میگیره ضرر اون بیشتر از قبل می شه.

 

در این مقاله به ۱۰ دلیلی می پردازیم که به شما اثبات می کنه حتی خوردن گه گاه نوشابه به خطرات اون نمی ارزه و هم اینکه در همین مقاله به نوشیدنیای سالم تر هم می پردازیم.

 

مضرات نوشابه و ۱۰ دلیل واسه دوری از  اون 

۱- قند بالا

یه بطری نوشابه به صورت میانگین شامل ۱۰ قاشق چایی خوری شکره. این مقدار شکر به خصوص در مایعات باعث افزایش سریع قند خون می شه که نتیجه اون ایجاد عکس العمل انسولینی در بدنه. در دراز مدت هم اینکه آدما به دلیل به کار گیری نوشابه ممکنه تماشاگر مریضی دیابت و یا مقاومت به انسولین باشن. با این حال در این قسمت به زیاد شدن وزن و دیگر مشکلات سلامت در بدن که حاصل از قند موجود در نوشابه س اشاره نکردیم! شرکتای تولید کننده نوشابه بیشترین مصرف کنندگان شکر در جهان هستن. بدتر از همه اینا اینه که قند موجود در نوشابه ها به شکل شربت ذرت با فروکتوز بالا ارائه می شن.

 

یه بطری نوشابه به صورت میانگین شامل ۱۰ قاشق چایی خوری شکره

 

۲- فسفریک اسید

نوشابه دارای فسفریک اسیده که در توانایی بدن در جذب کلسیم تداخل بوجود میاره و می تونه باعث ایجاد پوکی استخون، کرم خوردگی دندون و نرمی استخون شه. فسفریک اسید هم اینکه با اسید معده در تماس قرار میگیره و گوارش رو از جا در آورد می کنه و جذب مواد غذایی رو با مشکل مواجه می سازه.

 

۳- شیرینیای مصنوعی

در تولید نوشابه از آسپارتام به عنوان قند استفاده می شه که می تونه بدتر و زیان آورتر از قند باشه. این نوع شیرینی مصنوعی تقریبا با صدها مشکل سلامتی جورواجور از جمله تشنج، ام اس، تومور مغزی، دیابت و مشکلات عاطفی ربط داره. این نوع شیرینی در گرما به متانول تبدیل می شه و بعد به فرمالدهید و اسید فرمیک تبدیل می شه. مصرف نوشابه احتمال دچار شدن به سندروم نشانگان سوخت و سازی بدن رو زیاد می کنه که این سندروم باعث افزایش چاقی، افزایش قند خون و افزایش کلسترول می شه. نوشیدنیایی هستن که از شیرینی استویا بهره می گیرن و خطر کمتری دارن اما بازم من به کار گیری این نوع نوشیدنیا رو به جای به کار گیری آب ساده و یا نوشیدنیای سالم تر پیشنهاد نمی کنم.

 

در تولید نوشابه از آسپارتام به عنوان قند استفاده می شه

 

۴- کافئین بالا

بیشتر نوشابه ها دارای کافئین هستن که می تونه باعث ایجاد شکلای جور واجور خاصی از سرطان، تومور سینه، ضربان بی نظم قلب، فشار خون بالا و مشکلات دیگه شه.

 

۵- آب نامرغوب

یکی دیگه از مضرات نوشابه به آب نامرغوب اون برمیگرده. آبی که از اون در تولید نوشابه ها استفاده می شه دارای کلر، فلوراید و هم مقادیری از مواد سنگینه.

 

۶- چاق شدن

محققان هاروارد تازگیا به این نتیجه رسیدن که مصرف نوشابه با چاقی در ارتباطه. تحقیقات روی افراد ۱۲ ساله نشون داد کسائی که نوشابه مصرف می کنن چاق تر از کسائی هستن که مصرف نوشابه ندارن؛ و در هر وعده نوشابه که روزانه مصرف می شه خطر دچار شدن به چاقی ۱.۶ برابر زیاد می شه.

 

۷- فروکتوز اضافی

نوشابه دارای مقادیر زیادی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستش و همونجوری که از اسمش پیداست از ذرت نشأت میگیره. بیشتر این ذرتا حاصل اصلاح ژنتیکی هستن و هیچ تحقیق بلند یه مدت درباره سلامت اصلاح ژنتیکی انجام نشده. دلیل اون اینه که کلا اصلاح ژنتیکی اجناس زراعی از دهه ۱۹۹۰ شروع گشته. هم اینکه در روند تولید شربت ذرت با فروکتوز بالا ردپایی از جیوه دیده می شه. جیوه یه فلز سنگینه که می تونه مسبب مشکلات جورواجور در سلامت افراد شه.

 

نوشابه دارای مقادیر زیادی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستش

 

۸- فقر مواد غذایی به درد بخور

در واقع هیچ ارزش غذایی در نوشابه موجود نیس. نوشابه نه فقط اثرات وحشتناکی روی بدن میذاره بلکه هیچ رد پایی از هیچ گونه اثر مثبتی در اون دیده نمی شه. نوشابه یه ماده غیر طبیعیست که به بدن آسیب میرسونه.

 

۹- کاهش آب بدن

با اینکه نوشابه ممکنه باعث ایجاد حس تازگی شه اما به دلیل حجم بالای شکر، سدیم و کافئینی که داراس آب بدن رو کم می کنه. به کار گیری نوشابه در دراز مدت می تونه باعث کاهش آب بدن به صورت طولانی شه.

 

نوشابه به دلیل حجم بالای شکر، سدیم و کافئینی که داراس آب بدن رو کم می کنه

 

۱۰- مضر واسه دندانا

مصرف نوشابه در حالت عادی باعث بزرگ شدن پلاک دندون می شه که نتیجه اون کرم خوردگی دندون و هم ایجاد مشکلاتی در لثه س.

 

جایگزینای سالم واسه نوشابه

می دونم که واسه کسائی که روزانه نوشابه مصرف می کنن ترک یهویی اون سخته. این موضوع وقتی اهمیت بالایی پیدا می کنه که فکر کنیم چقدر قند می تونه بدن رو تحت اثر بذاره و باعث ایجاد واکنشی شه که ترک اون سخت باشه.

 

اگه شما یه نوشابه خور حرفه ای هستین و واسه خلاص شدن از مضرات نوشابه به دنبال جایگزینای سالمی واسه اون می گردید نگران نباشین چون که گزینه های زیادی پیش روی شماس. نکته اینجاس که باید گزینه های نوین رو همراهتون داشته باشین تا وقتی که نیاز به قند پیدا کردین از اونا استفاده کنین.

 

آب میوه

اجباری نیس که اونا رو از بیرون بخرین بلکه می تونین خودتون هم اونا رو جفت و جور و مصرف کنین.

 

آب کفیر

آب کفیر دارای گاز و شیرینی مشابه با نوشابه بوده اما در عین حال پروبیوتیکه.

 

کامبوچا

مانند کفیر می تونین کامبوچا رو در منزل جفت و جور کنین. این ماده گاز طبیعی داره و پر از ویتامینه.

 

لیموناد زردچوبه یخ

این نوشیدنی ملایم، تازگی بخش و تقریبا شیرین واسه روزای گرم تابستونی عالیه. شما شاید ندونین که چقدر این نوشیدنی واسه شما خوبه. دقیقا بر خلاف نوشابه!

 

لیموناد زردچوبه یخ، نوشیدنی تازگی بخش و تقریبا شیرین واسه روزای گرم تابستونی عالیه

 

نظر شما در مورد مضرات نوشابه چیه؟ شما با هم با بعضی وقتا خوردن نوشابه هم مخالفید یا فکر می کنین نوشابه بعضی وقتا اشکالی نداره؟ دیدگاه های خود رو با ما درمیون بذارین.

 

.

منبع :