: راز طول عمر خانوم «اما مورانو» در چیه؟ رژیم غذایی به خصوص؟ سلامت روحی و اخلاقی؟ به هر حال اون ۱۱۸ سال سن داره.

 در کشور ما فردی هست که میگه سن بالا ترین شخص روی زمینه؛ اما اون سنش رو تو یه انجمن جهانی ثبت کرده؟ در ادامه با بنیتا همراه باشین.
پیرترین فرد جهان، تولد ۱۱۷ سالگی خود رو جشن گرفت. این زن ایتالیایی که «اما مورانو» اسمشه تموم عمر از یه رژیم غذایی خاص براساس تخم مرغ خام پیروی کرده و از همسرش در وقتی جدا شد که اصلا قانونی واسه طلاق نبود. مورانو کمتر از دو هفته پیش تولد ۱۱۸ سالگی اش رو در حالی جشن گرفت که تنها فردیه که زندگی در سه قرن رو تجربه کرده.

خانوم مورانو در ۲۹ نوامبر ۱۸۹۹ برابر با ۸ آذر ۱۲۷۸ در ایالت پیگمونت زمان پادشاهی امبرتو به دنیا اومد و تنها فرد زنده ایه که در سالای ۱۸۰۰ به دنیا اومده. مورانو بعد از «سوزان ماشات جونز» آمریکائی که در ۱۱۶ سالگی درگذشت حالا لقب پیرترین فرد جهان رو دارا هستش. جونز که در الاباما به دنیا اومده در طول عمرش هیچوقت سیگار نکشید، مشروب نخورد و عمر طولانی خود رو با استراحت و خواب و روابط دوستانه سپری کرد.

بیسکوئیتا زیر بالش خانوم مورانو

به نظر می رسه عمر طولانی در خونواده مورانو ارثیه. مادرش ۹۱ سال و بعضی از خواهرانش حدود یه قرن زندگی کردن؛ اما این رژیم غذایی عجیب اون، قبل از جنگ جهانی بود که اونو به عنوان پیرترین فرد جهان معرفی کرده. وقتی که اون نوجوون بود یه دکتر به اون پیشنهاد کرد واسه مقابله با کم خونی از تخم مرغ خام استفاده کنه و پس از اون مورانو به مدت بیشتر از ۹۰ سال از یه رژیم غذایی خاص شامل دو عدد تخم مرغ خام، یه عدد تخم مرغ پخته شده، مقدار کمی گوشت چرخ کرده و کمی ماکارونی پیروی می کنه. با افزایش سن اون رژیم خود رو به خوردن دو تخم مرغ در روز و مقداری بیسکوییت محدود کرده. با وجود سنش، مانند کودکان به بیسکوئیت علاقه داره و همیشه مقداری بیسکوئیت زیر بالشش داره! اون بیسکوئیتا رو مخفی می کنه تا کسی اونا رو نخورد.

کارلو باوا دکتر مورانو میگه که قند خون و چربی اون در حد بسیار نرماله. اون میگه: مورانو در بهترین شرایط سلامت جسمی و ذهنی قرار داره؛ واقعیت اینه که اون تنوع زیادی در رژیم غذایی خود نداده اما به لطف ژنتیکش بسیار خوب زندگی کرده.

یه زن جداگونه

یه راز دیگه زندگی طولانی مورانو جدایی از شوهرش در سال ۱۹۳۸ قبل از تصویب قوانین مربوط به طلاق بوده. تنها عشق واقعی مورانو پسری بود که در طول جنگ جهانی اول کشته شد و پس از اون مورانو تصمیم به ازدواج با هیچ فردی نداشت. صحبتش به وسیله خواهرزاده اش آنتونیتا چند سال در روزنامه ایتالیایی لا استامپا تایید شده؛ اما درآخر اون مجبور به ازدواج با همسرش شد. اون میگه همسرم به من گفت یا با من ازدواج می کنی یا تورو می کشم. یه سال بعد از مرگ بچه شش ماهه اش اون همسرش رو ترک کرد. اون میگه من نمی خواستم تحت سلطه هیچ کسی باشم.

ژنتیک نقش مهمی در سلامت اون اجرا می کنه. خیلیا در خونواده اون عمر طولانی داشتن؛ اما مورانو با خوردن روزانه دو عدد تخم مرغ خام طولانی ترین عمر رو داشته.

می تونین یه سری هم به «چاقی ممکنه باعث پیری مغز شما شه» بزنین.

    مقالات در رابطه

  • ۵ غذایی که شما رو جوون تر می کنه

  • ۷ روشی که موجب نابود شدن لبخند شما بدون اطلاع خودتون می شه

  • راه های عقب انداختن پیری صورت

.

منبع :