عواملی که نیاز شما رو به نوشیدن آب زیاد می کنه:

 

ورزش :

در صورت ورزش کردن و یا انجام هر گونه فعالیتی که منتهی به تعریق شه لازمه مقدار زیادی آب خورده شه تا بشه کمبود آب بدن رو جبران کرد .۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر یا چیزی درحدود ۵/۱ تا ۵/۲ فنجون آب واسه جبران آب از دست رفته در ورزشای کوتاه مدت کافیه .اما ورزشای مانند دو ماراتون که بیشتر از یه ساعت به طول می انجاند مقدار آب بیشتری لازم دارن.

مقدار آبی که می خورین به مقدار تعریق در طول ورزش، طول زمان ورزش و نوع اون وابسته. در طول ورزشای دراز مدت بهتره از نوشیدنیای شامل سدیم استفاده کرد تا یتوان مقدار سدیم از دسته در طول ورزش رو جبران کرد. کمبود سدیم احتمال بروزهایپوناتریمیا رو زیاد می کنه.این آسیب جون آدم رو به خطر میندازه. بعد از تموم شدن ورزش به نوشیدن آب ادامه بدین.

 

 

محیط :

آب و هوای گرم یا شرجی موجب تعریق شده و نیاز نوشیدن مقدار زیادی آب رو زیاد می کنه.هوای گرم داخل اتاق در فصل زمستون هم باعت کم شدن رطوبت موجود در سطح پوست می شه.ارتفاع بیشتر از ۲۰۰/۸ فوتی یا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا ،دفعات دفع ادرار و دفعات تنفس رو زیاد می کنه این موضوع به تنهایی نیاز نوشیدن مایعات رو زیاد می کنه.

 

شرایط سلامتی یا مریضی :

زمان تب ،اسهال و استفراغ مقدار زیادی آب از بدن دفع می شه در این شرایط باید آب زیادی خورده شه. در بعضی موارد ممکنه دکتر محلولای مایع گاتورید، پاورید، سیرالید (نوشیدنیای شامل کربوهیدرات واسه جبران آب و انرژی از دسته رفته) تجویز کنه.هم اینکه در صورت دچار شدن به عفونت ادراری یا سنگ مثانه نیاز نوشیدن مایعات زیاد شه. درموارد خاص، وجود مشکل قلبی، کلیوی، کبدی، و غـدد فوق کلیوی سیستم دفع مایعات رو ضعیف می کنه در این صورت لازمه مصرف مایعات محدود شه.

 

 

بارداری یا شیردهی :

نوشیدن مایعات در زنان باردار و شیرده به خاطر ثابت نگه داشتن سطح آب بدن اجباری شمرده می شه. مخصوصا در زمان شیردهی لازمه مایعات بیشتری مصرف شه. موسسه درمانی مصرف ۳/۲ لیتر (۱۰ فنجون ) از مایعات رو واسه زنان باردار و ۱/۳ لیتر (۱۳ فنجون ) رو واسه زنان شیرده پیشنهاد می کنه.

 

منابع دیگه آب:

دردسترس بودن آب واسه رفع نیاز بدن باعث نمی شه که به  نوشیدنیا به عنوان تنها منبع واسه رفع نیاز بدن تکیه شه. مواد غذایی هم بخشی از نیاز بدن رو برطرف می کنه .به صورت میانگین غذاها ۲۰ درصد از آب بدن رو تامین می کنه. خیلی از میوه ها و سبزیا مانند هندوانه و گوجه فرنگی که چیزی در حدود در صد از وزنشون از آب تشکیل شده ، منابع خوبی حساب می شن.

 

علاوه بر این نوشیدنیایی مثل شیر و آب میوه ها بیشتر از آب تشکیل شدن.ماء الشعیر و نوشیدنیای کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه هم شامل مقدار زیادی آب هستن.اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین از این مایعات نباید دائم در طول روز استفاده شه.با این وجود آب بازم بهترین، کم انرژی ترین، ارزانترین و در دسترس ترین انتخاب هستش.

 

بی نیاز ازمایعات باقی بمونین

در صورت نوشیدن به اندازه آب با احتمال خیلی کم تشنه شده و روزانه چیزی در حدود ۵/۱ لیتر (۳/۶ فنجون) یا بیشتر ادرار بیرنگ یا کم رنگ دفع می شه. اگه در مورد نوشیدن آب و یا وضع سلامتی خود نگرانین، دکتر یا متخصص تغذیه تنها کسائی هستن که میتونن اندازه مناسب رابرای شما مشخص کنن.

 

واسه بهتردفع کردن مایعات بدن و تامین کردن مایعات لازم بدن، آب رو واسه نوشیدن انتخاب کنین.هم اینکه پیشنهاد می شه:

در طول غذا خوردن و همراه اون، آب و یا هرنوشیدنی کم انرژی یا کم قند خورده شه.

قبل، بعـد و در طول ورزش آب خورده شه.

  در موارد نادری ممکنه زیادتر از اندازه لازم آب خورده شه.وقتی که کلیه نتونه آب زیادی رو دفع کنه الکترولیتای (مواد معدنی) خون رقیق شده و سدیم خون رو کم می کنه.این آسیب هایپوناترمیا نامیده می شه . ورزشکاران ورزشهای مقاومتی مثل دو ماراتون که معمولا مقدار زیادی آب می خورن بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به این آسیب قرار دارن.یه طورکلی نوشیدن زیادتر از اندازه آب در متوسط رژیم غذایی مردم آمریکا با احتمال خیلی کم اتفاق میفته.

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه
  • کاهش تمایل به پرخوری با مصرف اسفناج