میدونید به چه دلیل وقتی استرس دارین باید آب بخورین؟

در حالت استرس غدهای آدرنال هورمونای کمتری ترشح می کنن که از جمله اونا آلدوسترونه که به تنظیم سطح مایعات و الکترولیت بدن کمک می کنه. وقتی آلدسترون کم تر شه سطح الکترولیت سقوط می کنه و بدن شما دهیدراته (دچار کم آبی ) می شه و اون زمان باید آب بخورین.

رابطه استرس با کم آبی بدن

با خوردن یه لیوان آب ساده می تونین از استرس رهایی پیدا کنین؟

بعضی از علایم استرس:

  • سردرد 
  • مشکل در تمرکز 
  • جوش

ولی می دونین کم آبی بدن هم با استرس رابطه نزدیکی داره؟

تموم این مسائل به غدد فوق کلیوی یا غدهای آدرنال Glands Adrenal برمیگرده. این غدد کوچیک که در بالای هر دو کلیه قرار دارن، هورمونایی رو تولید می کنن که سیستم ایمنی بدن، متابولیسم و بقیه عملکردهای مهم بدن رو تنظیم می کنن. یکی از این هورمونا، هورمون کورتیزول cortisolه که انرژی مقابله با ترس و استرس رو به شما میده، به عنوان بخشی از غریزه جنگ و فرار عمل می کنه.

اما اگه فشار استرس شما ممتد باشه و کم نشه، چه اتفاقی اتفاق می افته؟

"استرس دراز مدت می تونه منتهی به خستگی غدهای آدرنال شه و وقتی این غدد فرسوده شن، کمتر از حالت عادی فعالیت می کنن."به گفته رابرت کومینیارک ، رئیس هیئت مدیره پزشکان خونواده در اوهایو. این به این معنیه که در این حالت غدهای آدرنال هورمونای کمتری ترشح می کنن که از جمله اونا آلدوسترون aldosteroneه که به تنظیم سطح مایعات و الکترولیت بدن کمک می کنه. وقتی آلدسترون کم تر شه سطح الکترولیت سقوط می کنه و بدن شما دهیدراته (دچار کم آبی ) می شه.

اگه می خواین بیشتر بدونین : مشکل آب و الکترولیت در بدن و علل و علائم اون

هم اینکه از دست دادن آب می تونه منتهی به افزایش سطح کورتیزول شه. در حالی که افزایش سطح کورتیزول حتما بد نیس ولی وقتی تبدیل به مشکل می شه که بدن شما به کارکرد جنگ و گریزش به صورت فیزیکی جواب مناسبی نده(یعنی آب نمی خورین). یعنی اگه سطح کورتیزول زیاد شه و با استرس روبرو شید هیچ کاری در مقابلش نمی تونین انجام بدین، که منتهی به مشکلات زیادی می شه از جمله افسردگی و بیماریای روانی. در واقع شما تو یه چرخه تنش و تشنگی گیر می کنین.

پس دفعه بعدی که احساس ضعف داشتین نفسی عمیق کشیده و یه لیوان آب بخورین. افزایش مایعات بدن می تونه کمکی فوری به کاهش استرس باشه.
جفت و جور و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت