: هرچند پیری و ظاهر شدن نشونه های ظاهری به وجود اومده به وسیله افزایش سن بخشی از روند طبیعی زندگیه، این روند در بعضی از اعضای بدن زودتر رو می شه و بسته به ویژگیای ژنتیکی، کارکرد هورمونا و مدت زمان قرار گرفتن در برابر آفتاب در طول زندگی، رنگ و بافت این بخشای بدن زودتر شروع به تغییر می کنه.

به گزارش «تابناک با تو»؛ هرچند پیری و ظاهر شدن نشونه های ظاهری به وجود اومده به وسیله افزایش سن بخشی از روند طبیعی زندگیه، این روند در بعضی از اعضای بدن زودتر رو می شه و بسته به ویژگیای ژنتیکی، کارکرد هورمونا و مدت زمان قرار گرفتن در برابر آفتاب در طول زندگی، رنگ و بافت این بخشای بدن زودتر شروع به تغییر می کنه.

در ادامه به ۹ عضو بدن می پردازیم که نشونه های پیری زودتر در اونا نمایان می شه.

دستا
دستا مخصوصا در زنان، یکی از اولین اعضای بدن هستن که نشونه های بالا رفتن سن رو در اونا دیده می شه. تغییرات هورمونی موجب از دست رفتن توانایی ارتجاعی پوست می شه. این تغییرات دلیل می شه پوست ظاهری چروکیده پیدا کنه و رگا بسیار برجسته شن. علاوه بر این، دستا با احتمال خیلی کم پوشونده می شن، بخاطر این در برابر نور خورشید، لکه های پیری روی اونا ظاهر می شن. به کار گیری کرم ضد آفتاب واسه دستا یا پوشیدن دستکشای رانندگی می تونه جلوی پرتوهای مضر فرابنفش رو بگیره.

چشما
پوست دور چشم ها نازک تر از بخشای دیگه بدن هستن و در اثر عادتای تکرار شونده ای مثل نیمه باز نگه داشتن چشما و لبخند زدن و همینطور صدمات به وجود اومده به وسیله نور خورشید، چروکیده می شن. بیشتر کرمای ضد آفتاب رو نمیشه واسه دور چشما استفاده کرد اما به کار گیری عینک آفتابی از دو جهت پوست دور چشما رو مراقبت می کنه. اول اینکه این عینکا جلوی پرتوهای مضر فرابنفش رو می گیرن و دوم اینکه با به کار گیری این عینکا چشماتون رو کمتر نیمه باز نگه می دارین.

لبا
خطوط باریک دور و بر لبا بیشتر به دنبال خطوط دور و بر چشما و روی پیشونی به وجود میان. نور مضر خورشید در این مسأله نقش داره اما عادتایی که باعث جمع شدن لبا می شن (مثل نوشیدن با نی و بطریا) هم تأثیرگذار هستن.

پیشونی
پیشونی هم یکی از اولین اعضای بدنه که چروکیده می شه چون همیشه واسه بیان احساسات شدیدتر خود، پیشونی رو چین می دیم.

گردن
علاوه بر تلاشی که واسه مراقبت از صورت تون در برابر چروکیده شدن می کنین، لازمه که از کرمای ضد آفتاب واسه گردن تون هم استفاده کنین. این کار می تونه جلوی صدمات پرتوهای مضر نور خورشید رو بگیره، اما از همه نشونه های افزایش سن جلوگیری نمی کنه. «گردن بوقلمونی» اصطلاحیه که به شل شدن پوست زیر چانه و ناحیه گردن در اثر افزایش سن میگن.

قفسه سینه
یقهای باز بخشی از قفسه سینه رو در برابر پرتوهای مضر فرابنفش قرار میدن. اینطوری ممکنه کم کم متوجه پارگی و پخش شدن عروق خونی، لکه های به وجود اومده به وسیله آفتاب و تغییر رنگ پوست در این ناحیه شید. پزشکان پیشنهاد می کنن اگه مایل نیستین از لباسای یقه بسته استفاده کنین، قبل از بیرون رفتن از ضد آفتابی استفاده کنین که اس پی اف اون دست کم ۳۰ و شامل تیتانیوم اکسید یا زینک اکساید باشه.

زانوها
پوست روی زانوها معمولا قبل از بقیه قسمتای پا شل می شه. در این ناحیه برجستگیای استخوانی و تاندونای زیادی هست اما اون مقدار چربی و عضله ای که در دیگه بخشای بدن هست در قسمت زانو نیس و واسه همینه که استخوانا و چاله ها رو در این ناحیه خیلی راحت حس می کنیم.

آرنج
آرنجا هم مانند زانوها بیشتر از استخون تشکیل شدن و چربی و عضله ای موجود نیس تا این ناحیه رو بپوشونه. علاوه بر این، ما همیشه به آرنجای خود تکیه می دیم و وزن ما به این ناحیه فشار وارد می کنه.

موها
بیشتر مردم در دهه ۳۰ زندگی خود متوجه اولین تارهای سفید موی خود می شن چون بدن تولید سلولای رنگ دانه رو متوقف می کنه. این تارهای سفید واقعا نازک تر از موهای رنگی ما هستن اما کلفت تر به نظر میان چون پوست سر چربی کمتری تولید می کنه و در نتیجه موها خشک می شن.

.

منبع : tabnakbato.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت