: میدونید کشنده ترین نوع سرطان در ایران چیه ؟

: میدونید کشنده ترین نوع سرطان در ایران چیه ؟ 

رئیس مرکز پرتو درمانی و شیمی درمانی امید بندرعباس گفت: سرطان معده شایعترین سرطان در بین مردان ایرونی و کشنده ترین مریضی در بین مردان و زنان کشوره. یعقوب آشوری در گفت وگو با ایسنا، به شایعترین علل دچار شدن به سرطان اشاره کرد و اضافه کرد: "سن" شایعترین عامل خطر دچار شدن به سرطانه چون که با افزایش سن، تغییرات ژنتیکی رو تماشاگر هستیم و از طرف دیگه جامعه ما در حال سن بالا شدنه پس انتظار اون میره که در سالای آینده افزایش بروز موارد سرطان رو تماشاگر باشیم.
ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: اندازه بروز مرگ و میر سرطان معده به دلایل نامشخص درزمان ۶۰ سال گذشته زیاد شده‏ و بروز این مریضی در طبقات اجتماعی، اقتصادی پایین شایع تر از بقیه طبقات بوده. رئیس مرکز پرتو درمانی و شیمی درمانی امید بندرعباس با بیان اینکه در بروز سرطان معده چند عامل نقش مهم دارن، گفت: عامل اول دچار شدن به این مریضی، تغذیه س. کسائی که دارای کمبود کالری و سوءتغذیه هستن، بیشتر به سرطان معده دچار می شن. کمبود پروتئین ها و ویتامینا به خصوص ویتامینای A و C از دلایل اصلی ابتلای آدما به سرطان معده س، از طرف دیگه، رژیم غذایی پرچرب و شور و مصرف غذاهای آماده و فست فودها هم از عوامل ایجاد کننده سرطان معده س.
ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: مریضیای معده می تونن موجب ابتلای آدما به سرطان معده شن. یکی از مهم ترین مریضیای معده، عفونت هلیکوباکتریه؛ میکروب هلیکوباکتری دلیل زخم معده و ورم معده می شه و این موارد می تونن زمینه بروز سرطان معده رو جفت و جور کنن. این متخصص رادیوتراپی و شیمی درمانی با بیان اینکه سرطان معده از راه های جور واجور گسترش پیدا میکنه، اعلام کرد: این نوع سرطان می تونه از راه دیواره خود معده به بافتا و اعضای مجاور یا از راه غدد عروق لنفاوی گسترش یابد. حتی در مراحل پیشرفته هم می تونه از راه خون، بقیه اندام و اعضا رو درگیر کنه.
رئیس مرکز پرتو درمانی و شیمی درمانی امید بندرعباس، مصرف دخانیات رو یکی از عوامل موثر در بروز سرطان معده دونست و گفت: در مریضایی که گرفتار به سوء هاضمه هستن، مصرف دخانیات و استنشاق اون در ایجاد زخمای گوارشی، شدید شدن برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطانای دستگاه گوارش موثره. هم اینکه در مریضایی که دچار زخمای سیستم گوارشی هستن، مصرف دخانیات، بهبود زخم رو به تاخیر میندازه و جواب به درمان رو از جا در آورد می کنه. به مریضایی که از سوء هاضمه رنج می برن پیشنهاد اکید می شه، حتما واسه افزایش تاثیر درمان و کاهش برگشت مریضی، به طور جدی مصرف مواد دخانی رو ترک کنن.
ایشون با بیان اینکه سرطان معده دارای علایم محدودیه، گفت: این مریضی به دلیل محدود بودن علائم این نوع سرطان، معمولا دیر تشخیص داده می شه اما کلا سیری زودرس، احساس پری شکم، درد مبهم در قسمت فوقانی شکم، خون ریزی، کم خونی، احساس سستی و خستگی، نبود میل به کار، حالت تهوع یا استفراغ و نفخ شکم از علایم سرطان معده است و آدمایی که دارای این علایم هستن حتما باید به دکتر مراجعه کنن.
آشوری به چگونگی تشخیص سرطان معده اشاره کرد و گفت: بهترین روش تشخیص سرطان معده، آندوسکوپیه. با به کار گیری این روش، لوله دارای دوربین از راه دهن به داخل معده فرو فرستاده می شه که یه روش آسون و مطمئن واسه تشخیص سرطانه. البته عکس ورداری از معده به روش دبل کنتراست می تونه به تشخیص این مریضی کمک کنه. اگه سرطان معده به موقع تشخیص داده شه، درمان پذیره.
ایشون با اشاره به راهکارهای پیشگیری از سرطان معده، اضافه کرد: در درجه اول باید دارای یه رژیم غذایی مناسب باشیم. تو یه رژیم غذایی مناسب باید به اندازه کافی از پروتئینا و ویتامینا استفاده کنیم. معمولا، هر فرد به صورت روزانه باید بین تا ۱۵۰ گرم پروتئین مصرف کنه. مصرف ویتامین به خصوص ویتامین C و A هم باید روش زوم بشه. از طرف دیگه، مصرف میوه ها و شکلای جور واجور سبزی ها به دلیل اینکه دارای آنتی اکسیدان هستن نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارن. هم اینکه مصرف خیارشور و ماهی دودی و نمک هم باید کم بشه.
رئیس مرکز پرتو درمانی و شیمی درمانی امید بندرعباس به روشای درمان سرطان معده، اشاره و گفت: درمان این مریضی در مراحل ابتدایی با جراحی و برداشتن تومور اولیه می تونه اثر داشته باشه. وقتی که سرطان زیاد شده باشه میشه واسه جلوگیری از خونریزیای طولانی و انسداد معده از راه جراحی استفاده کرد. شیمی درمانی هم ممکنه در آدمایی که سرطان در اونا زیاد شده باشه، استفاده شه و موثر واقع شه.
ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: به کار گیری رادیوتراپی به خصوص همراه با شیمی درمانی ممکنه برحسب صلاحدید دکتر استفاده شه. با وجود اینکه شانس درمون این مریضی در مراحل پیشرفته کمه باید توجه داشت که هیچکی نمی تونه اندازه بهبودی و جواب هر فرد رو به درمان به طور دقیق پیش بینی کنه چراکه نوع سرطان و چگونگی جواب بدن به درمان هر فرد می تونه فرق داشته باشه. این وسط حالات روحی و روانی مناسب می تونه در درمان اثر داشته باشه. 

.

منبع :