: براساس گفته کارشناسان پوست سیگار کشیدن اندازه ذخیره ویتامین A رو در بدن کاهش داده و همین موضوع باعث بروز چین و چروک دور چشم و دور و بر دهن می شه.

: میدونید کشیدن قلیان و سیگار چه تاثیری بر پوست صورت خانوما داره؟

امروزه مصرف سیگار و قلیان در میان جوانان و به خصوص خانوما بسیار زیاد شده. بیشتر خانمایی که به طور مرتب از سیگار و قلیان استفاده می کنن همیشه چند سال بیشتر از سنشون نشون میدن و باید واسه همیشه با داشتن پوستی نورانی و شفاف خداحافظی کنن.

 

با هر پک سیگار حدود ۷۰ سی سی و با هر پک قلیان حدود ۳۰۰ سی سی دود وارد ریه ها می شه و جالبه بدونین دود حاصل از مصرف دخانیات نه فقط پوست رو خشک می کنه بلکه با بستن رگهای خونی، از اندازه جریان خون در صورت کم شده و مواد مغذی لازم و اکسیژن کمتری به پوست می رسه.

 

همایون مژدهی آذر متخصص پوست و مو درباره مشکلات مصرف سیگار و قلیان در خانوما به خبرنگار باشگاه خبرنگاران میگه: مصرف سیگار و قلیان باعث کاهش کلاژن پوست شده، در نتیجه پوست خاصیت ارتجاعی خود رو از دست داده و شل می شه. 

 

ایشون مشکلات به وجود اومده به وسیله مصرف قلیان و سیگار  رو در موارد زیر خلاصه می کنه: 

 

۱- پف کردن زیر چشم

تحقیقات دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins) نشون داده که افراد سیگاری ۴ برابر بیشتر از افراد عادی دچار پف کردگی زیر چشم می شن و شاید دلیل اون کمبود نیکوتین بدن در ساعات خواب است.

 

۲- پسوریازیس

پسوریازیس یه جور بیماریه که طی اون به دلیل افزایش سرعت ساخت سلول بر سطح پوست، لکه های  نقره ای کلفت، خارش دار و گاه ها همراه با درد روی پوست ظاهر می شه. این مریضی فقط مختص افراد سیگاری نیس و افراد عادی هم میتونن به اون گرفتار شن. اما خطر دچار شدن به اون در آدمایی که از قلیان و سیگار استفاده می کنن، بیشتره. طوری که اگه به مدت ۱۰ سال یا کمتر، روزی ۱ پاکت سیگار بکشین احتمال دچار شدن به این مریضی ۲۰ درصد و بین ۱۱ تا ۲۰ سال، خطر دچار شدن به اون ۶۰ درصد می شه. حتی قرار گرفتن در برابر دود سیگار در دوران حاملگی مادر هم خطر ابتلای بچه به این مریضی رو زیاد می کنه.

 

۳- خراب شدن دندون ها

نیکوتین موجود در سیگار باعث خرابی و زردی دندون ها می شه.

 

۴- پیری زودرس و چین و چروک

کارشناسان پوست فکر می کنن سیگار کشیدن روند افزایش سن رو تسریع می کنه طوری که افراد سیگاری به طور میانگین ۱/۴ برابر بیشتر از سنشون نشون میدن و دلیلش اینه که سیگار مانع گردش جریا ن خون در بافت صورت شده و در نتیجه بافت صورت شل و چروکیده می شه.

 

۵- زرد شدن انگشتها

نیکوتین موجود در سیگار نه فقط باعث تغییر رنگ دندانه ها و دیواره های خونه تون می شه بلکه روی رنگ ناخنا و انگشتهای دست هم تاثیر میذاره. از درمانهای خونگی مانند آب لیمو و شکلای جور واجور سفید کننده میشه واسه نابود کردن این لکه ها استفاده کرد اما بهترین راه اینه که سیگار کشیدن رو ترک کنین.

 

۶- نازک شدن مو

سموم و مواد شیمیایی موجود در دود سیگار و قلیان به دی ان ای (DNA) فولیکولهای پوست آسیب وارد کرده و باعث تخریب سلولها و تولید رادیکالهای آزاد می شه. پس افراد سیگاری نسبت به مردم عادی دارای موهای نازکتری بوده و موشون سریعتر سفید می شه.

 

۷- کند شدن روند بهبود زخمها

نیکوتین باعث انقباض و باریک شدن عروق شده و از اکسیژن موجود در رگهای خونی کم می کنه. این موضوع دلیل می شه تا زخمها با روند کندتری بهبود پیدا کنن و در نتیجه این افراد زخمهای بزرگتر و قرمزتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارن.

 

۸- از بین رفتن درخشش طبیعی پوست

رنگ پوست آدم بر اثر مصرف سیگار و قلیان تغییر کرده و به رنگ خاکستری در میاد. دود سیگار و قلیان شامل مونواکسید کربن بوده و این ماده جانشین اکسیژن موجود در پوست می شه؛در نتیجه از اندازه جریان خون کم کرده و پوست دچار خشکی شده و تغییر رنگ میده. هم اینکه دود سیگار خیلی از مواد مغذی موجود در بدن رو آلوده می کنه، از جمله ویتامین C، که به مراقبت و بازسازی پوست کمک می کنه.

 

۹- سرطان پوست

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی دچار شدن به سرطان ریه، گلو، دهن و مری بوده و خطر دچار شدن به سرطان پوست رو هم زیاد می کنه. طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۰۳ انجام شده خطر دچار شدن به دومین نوع از سرطانهای شایع پوستی در افراد سیگاری ۳ برابر بیشتر از افراد عادیه. 

 

۱۰- علائم کشیدگی پوست

نیکوتین موجود در سیگار به بافت پوست آسیب وارد کرده و باعث از بین رفتن قدرت ارتجاعی اون می شه. علائم کشیدگی پوست یعنی التهاب قرمز رنگی که کم کم محو شده و نقره ای رنگ می شه که در اثر افزایش سریع وزن هم اتفاق می افته اما سیگار هم به عنوان یه عامل محرک در شدید شدن اون نقش اصلی رو داره.

 

۱۱- آب مروارید

سیگار کشیدن باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در عدسی چشم شده و در نتیجه احتمال دچار شدن به آب مروارید رو زیاد می کنه. تحقیقات نشون میده احتمال دچار شدن به این آسیب در افراد سیگاری ۲۲ درصد بیشتره. هنوزم واسه ترک کردن دیر نیس چون دچار شدن به این مریضی رابطه مستقیم با تعداد سیگارهای کشیده شده داره نه مدت زمان مصرف اون.

کانال روان شناسی آکا ایران

کلمات کلیدی: کشیدن سیگار،دختران سیگاری،قلیان و سیگار،پوست صورت،خانوما

.

منبع :