میدونید که همسایه خوب، خطر حملات قلبی رو کم می کنه؟

میدونید که همسایه خوب، خطر حملات قلبی رو کم می کنه؟

حمله قلبی

محققان می گن که زندگی کردن در کنار همسایگان خوب و پشتیبانی کننده، احتمال خطر حمله قلبی رو در شما کم می کنه.

یافته های پژوهشی تازه نشون میده آدمایی که همسایگانی مهربون دارن و رابطه محکم و خوبی هم با اونا دارن، کمتر دچار حمله قلبی می شن.

نویسندگان این تحقیق که یافته های اون تازگیا در ژورنال Epidemiology and Community Health منتشر شده می گن کسائی که بیشترین رابطه رو با همسایگان خود دارن، خطر حمله قلبی در اونا تا ۷۰ درصد کم میشه.

به گزارش دیلی تلگراف، این محققان، از سال ۲۰۰۶ / ۱۳۸۵ به مدت ۴ سال وضع سلامتی ۵ هزار فرد بالغ آمریکایی ۵۱ تا ۱۰۵ ساله رو که دارای مشکلات قلبی شناخته شده ای نبودن، بررسی کردن. در شروع این تحقیق، از شرکت کنندگان که متوسط سن اونا ۷۰ سال بود؛ خواسته شد تا در مورد همسایگانشان توضیح بدن. در این پیمایش، جواب شرکت کنندگان به سوالایی در مورد هفت نکته دور و بر رابطه با همسایه ها و اجتماع اونا بررسی شد.

از شرکت کنندگان پرسیده شد که که تا چه حدی حس می کردن که بخشی از این اجتماع هستن، و اینکه ایا وقتی دچار دردسر می شن، افراد زیادی واسه کمک به اونا میان یا خیر، و این که چقدر به افردی که دورو برشان هستن اعتماد دارن و همسایگانشان به چقدر با اونا دوستانه رفتار می کنن.

از ۵۲۷۶ نفری که در این تحقیق شرکت کرده بودن، ۱۴۸ نفر در طول دوره ۴ ساله دچار حمله قلبی شدن.

بعد از در نظر گرفتن دیگه عوامل موثر بر نتیجه، مثل سن، نژاد، جنسیت و سطح درامد، محققان اینجور نتیجه گرفتن آدمایی که به این سوالات جواب مثبتی داده بودن، خطر سکته قلبی در اونا کمتر از بقیه بود.

محققان به این نتیجه رسیدن که در اندازه هفت نکته ای اونا، هر نمره بالاتر در مورد همسایگان موجب کاهش ۱۷ درصدی خطر سکته قلبی در افراد شده.

این بدون معنیه که اگه نمره یه، برابر بالاترین خطر بروز سکته قلبی باشه و خطر سکته قلبی واسه اینجور فردی ۱۰۰ درصد باشه، با نمره ۲، این خطر به ۸۳ درصد و با نمره ۳ به ۶۸ درصد کم میشه و اگه همه ۷ جواب مثبت باشه این احتمال به تنها ۳۲ درصد کم میشه که در مقایسه با نمره ۱، احتمال بروز سکته ۶۸ درصد کمتره.

حتی با در نظر گرفتن عوامل آماری اجتماعی، رفتاری، بیولوژیکی، و روانشناسی و هم اینکه پشتیبانی اجتماعی از فرد هم، این روند صادق می مونه.

نویسندگان این مقاله که از محققان دانشگاه میشیگان هستن، برخلاف این که تحقیق بیشتر در این رابطه رو خواهان شدن، می گن که این یافته ها درخشش دهنده یافته های تحقیقات قبلی بوده که رابطه بین سطوح بالاتر پشتیبانی اجتماعی و بهبود سلامت قلب و کاهش خطر سکته رو نشون میدن.

اونا اخطار دادن که نمیشه از این تحقیق یافته های قطعی در مورد دلیل و اثر این پدیده رو استنتاج کرد، اما رابطه شبکه حمایتی اجتماعی قوی تشکیل شده از دوستان یا خونواده با سلامت بیشتر افراد بدون معنیه که داشتن همسایگان مهربون و مورد اطمینان می تونه به افزایش این اثر کمک کنه.

اونا می گن: «پشتیبانی اجتماعی دریافتی (اندازه دسترسی فرد به پشتیبانی اجتماعی) با سلامت بیشتر قلب در ارتباطه. اتحاد اجتماعی همسایه ای می تونه یه جور از پشتیبانی اجتماعی باشه که در بیرون از بخش دوستان و فامیل در محیط اجتماعی همسایگان قابل دسترسه».

این تنها ورزش و رژیم غذایی نیس که روی سلامت قلب تاثیر میذاره، حتی محیط فیزیکی و اجتماعاتی که ما در اونا زندگی می کنیم هم می تونن بخش مهمی در سلامت قلب باشن. مثلا، ما میدونیم که زندگی کردن در محله های فقیر و بدون همسایه و یا کمبود فضاهای باز سبز می تونه روی سلامتی ما تاثیر منفی داشته باشه. این تحقیق یه قدم بالاتر رفته و نشون میده که عکس این موضوع هم درسته، و زندگی کردن با همسایگان خوب که مراقب شمان می تونه با کم شدن خطر سکته، بر سلامتی شما تاثیر مثبت بزاره.

با این وجود، چندین محدودیت مهم واسه این تحقیق هست، و در نتیجه تحقیقات بیشتری باید در این مورد انجام بشه تا طیف گسترده تری از اقلیتای نژادی و قومیتی رو دربر بگیره./ خبرآنلاین

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه