زمینه ژنتیکی کوتاهی قد عاملیه که قابل تغییر نیس و پس پیشگیری از کوتاهی قد در مواردی که به دلیل عوامل ارثی باشه، ممکن نیس.

اما اگه کوتاهی قد به وجود اومده به وسیله عوامل تغذیه ای، کمبود هورمون رشد یا مریضی های زمینه ای باشه، می توان قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوانی کارایی رو انجام داد. در این صورت مراجعه به دکتر واسه تشخیص دلیل کوتاهی قد لازمه.

دکتر معمولا واسه بررسی علل کوتاهی قد به انجام یه سری آزمایش های طبی و هم معاینات بالینی و آزمایش رشد می پردازه. تست های کارکرد غده هیپوفیز و هم کارکرد غده تیروئید از اون جمله ان.

بعضی وقتا هم بعضی مریضی های طولانی مانند دیابت، علامت مشخصه دیگری به جز مشکل رشد ندارن. به خاطر همین مراجعه به دکتر در این موارد به والدین کمک می کنه که دلیل مشکل رشد فرزندشون رو بفهمن.

واقعا مهم ترین قدم واسه پیشگیری از کوتاهی قد، کشف دلیل اون در دوران نوجوانیه. اگه دلیل طبی و مریضی خاصی مثل کم کاری تیروئید، دیابت یا کاهش هورمون رشد وجود نداشته باشه و کوتاهی قد بچه، جنبه ژنتیکی هم نداشته باشه، دکتر واسه اون مکمل های رشد و تغذیه ای رو تجویز می کنه.

پزشکان فقط در صورتی تزریق هورمون رشد رو مجاز می دانند که براساس آزمایشات طبی اثبات شده باشه که هورمون رشد به اندازه کافی در بدن تولید نمی شه و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین صفحات رشد استخوانی هنوز بسته نشده باشن. به طور کامل مشخصه که اگه صفحات رشد استخوانی بسته شده باشن، دیگه افزایش قد و جواب به هورمون رشد قابل انتظار نیس.

افزایش قد پس از ۱۸ سالگی

اگه سن تون از ۱۸ سالگی گذشته س، فرقی نمی کنه زن باشین یا مرد، صفحات رشد استخوانی شما بسته شده و رشد قدتون متوقف شده. تزریق هورمون رشد، بهتر شدن وضعیت تغذیه ، مصرف مکملای غذایی و … ، هیچ یه نمی تونه قد شما رو زیاد کنه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین امروزه تبلیغاتی رنگارنگ در بسیاری مجلات، سایت ها و شبکه های غربی درباره دمپایی هایی هست که تولید کنندگان اونا ادعا می کنن که این صندل ها، با ماساژ اعصاب کف پا باعث افزایش قد در هر سنی می شن.

در حالی که با بسته شدن صفحات رشد استخون ها این ممکن نیس و این حرفا هیچ پایه علمی نداره.

فقط به شما پیشنهاد می کنیم واسه اون که انتهای ستون فقرات شما، قد شما رو کوتاه تر از اون چه هستین نکنه، انجام ورزش های کششی رو جدی بگیرین.

از طرفی تغذیه درست و مصرف کافی کلسیم به استخوناتون استواری می بخشه تا همیشه راست قامت بمونین.

دکتر شیرین فرجی گودرزی

جام جم

*

منبع : tebyan.net